A nyíregyházi görögkatolikus Szent Miklós-székesegyház ikonosztáza királyi ajtóval bővült 2017. október 27-én.
A nemrég nemzeti értékké vált és a Nyíregyházi Települési Értéktárba került Szent Miklós-székesegyház új ékessége az október 27-én felszerelt királyi ajtó. Az ajtón elhelyezkedő örömhírvételt ábrázoló ikont – akár az ikonosztáz többi szentképét – Seres Tamás festőművész, restaurátor készítette. Az ajtót Gaál Attila és Kerekes László szerelte fel. A 2011 óta folyamatosan készülő ikonfalból csupán a két oldalsó, ún. diakónus-ajtó hiányzik ahhoz, hogy teljes legyen.
A királyi ajtó, mely az ikonosztáz közepén található, azt a Szentírási szakaszt idézi meg képekben, melyben Mária megtudja Gábor arkangyaltól, hogy fiat fog szülni, akinek a Jézus nevet fogja adni.
Magának a jelenetnek és a királyi ajtó elhelyezkedésének is szimbolikus jelentése van a görögkatolikus Szent Liturgiában. Mögötte, az oltárnál történik meg az eucharisztia: Krisztus testévé és vérévé átváltoztatott szentség lesz a kenyérből és borból.
Az ajtó tehát a láthatatlan és látható, az égi és a földi, az isteni és az emberi kettősének mezsgyéjén helyezkedik el, mely utat nyithat egyik világból a másikba. Ahogyan megnyílt Szűz Mária méhe, befogadván a befogadhatatlant.
Ezen az ajtón csak a szertartást végző áldozópapok haladhatnak át szertartás közben. Húsvét hétfővel kezdődő fényes hét során azonban folyton nyitva áll, jelezve a híveknek, hogy ugyanígy nyitva áll a mennyek kapuja is.
A királyi ajtó és az ikonosztáz többi képe is lakkozást kapott nemrég, melynek következében az arany háttér valóban az isteni ragyogást közvetíti a szemlélőnek.
Forrás: Polyákné Tóth Nóra, fotó: Gerner Attila, videó: Nyíregyháza.hu