(1Kir18,20-39)

Nincs új a nap alatt.

3000 év után is újra és újra megjelennek Baal papjai más és más köntösbe, s hirdetik modernnek, újnak tűnő hamis tanaikat, eszméiket, és belekeseredünk, mert úgy érezzük, hogy talán túl nagy sikerrel teszik azt. Könnyen kísérthet meg az érzés, hogy (mint ahogy akkoriban az igaz izraelitákat is), hogy az Élet Istene távol van tőlünk.

De Illés próféta életének történetei világosan tanítják:

1.     A hamis istenségek papjai ma is többen vannak, De a kiabálók száma, őrjöngése és hangereje ne ijesszen meg! Te tarts ki a hitedben, megéri!

2.     Az Istennel lehet vitatkozni, megbeszélni, átbeszélni, kérdőre vonni, és talán pont ezekkel az őszinte a beszélgetésekkel lépünk túl a csak külsőségekben megnyilvánuló vallásosság örök kísértésén.

3.     Az Isten közelebb van, mint gondolnánk. De közelségét nem a zajban, nem a nagy csodákban, nem a villámlásban, hanem a csend szellőjében lehet megtapasztalni.

Illés napjának örök üzenete: nincs új a nap alatt: Illés Istene, a mi Istenünk, aki örökké az út, az igazság és az élet! (Jn14,6)